top of page

infection: network

ekin idiman

Ekran Resmi 2021-09-24 01.47.40.png
Ekran Resmi 2021-09-24 01.47.15.png

Ekin İdiman

Infection: NETWORK / 2021

Üç boyutlu video projeksiyon haritalama yerleştirmesi

Yarım yüzyıldan kısa sürede çöküşe geçen metropollerdeki hızlı kentsel dönüşümün sonucunda metropol hayatı ve insanı artık kendi kendini üreten daha büyük bir sistemin parçasıdır. İnsanların kentsel mekanlardaki hareketleri mikroorganizmalara benzerken, kentsel yapılar ve şehri tanımlayan mimari biçimler giderek sistemin bütününe hizmet eden birbirlerine yabancılaşmış insanların temsili mekanları haline gelmiştir. Kentsel yapıların grafik kimliğinin görüntülerini içeren ve şehri tanımlayan mimari biçimleri, soyut biçimlere dönüştüren bir yerleştirme olan “Infection: Network” çalışması, kentsel yapıları grafikler yoluyla soyutlayarak, mekanları bir etkileşim ağına benzetirken, kendisine yabancılaşan insanın

mikroorganizmalardan bir farkı olmadığının altını çiziyor. Kentsel şekiller ve siyah beyaz grafikler kullanılarak uzamsal derinlikte görsel algıyı şaşırtan yanılsamalar yaratan video projeksiyon haritalama çalışmasında, üç boyutlu nesneler ve baskılar optik illüzyonlarla canlandırılıyor. Animasyonların yansıtıldığı nesneler statik olmasına rağmen nesnelerin üzerine yansıtılan video izleyicinin nesnelerin hareketli olarak algılamasını sağlayarak, beyni şaşırtan bir fiziksel etki üretiyor ve optik fenomenlerin dinamik potansiyellerini araştırıyor. Zıt renk ilişkileri yoluyla salınan hareket yanılsamasını içeren hipnotik bir kompozisyon oluşturuyor.

YücelTunca_HicbirSeyOlmadiginda_Sergi_Izmir_belge adı_re_50_72.jpg

gündelik hayatın sanatı

EKİN.jpeg

1983 İzmir doğumlu Ekin İdiman, Gerrit Rietveld Academie AudioVisual bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Videoart ve yerleştime alanında eserler üretmektedir. Kunstvlaii (NL), Notshuis Film Festival(NL), Musrarmix Festival (IL) ve Expanded Vision Festival(IT) gibi pek çok uluslarası fuar ve festivale video yerleştirmeleri ile katılmıştır. İzmir’de yaşamakta ve akademisyen olarak çalışmaktadır. Izmir’de bağımsız sanat girişimlerinin düzenlediği karma sergiler aracılığıyla kamusal alanlarda eserlerini sergilemektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım yüksek lisans programını tamamlamıştır.

bottom of page