top of page

geçmişe müdahale edildi mi?

zeynep merve çiçek

web_.jpg

Zeynep Merve Çicek

Geçmişe Müdahale Edildi mi? / 2021

Tuval üzerine akrilik boya, dikiş

130x150 cm

Her geçen gün sayısız olay, durum ve eylem gerçekleşmektedir. Yaşantılar gazete, dergi ve sosyal medya gibi mecralarda yer alırken yaşantıların nasıl sonuçlandığı veya gerçekte nelere sebep olduğu çoğu zaman belirsizdir. Olayları yaşayan insanlar çoğu zaman belli olsa da onlar da zamanla unutulmaktadır.

Çalışma, gazetelerde yazan olayların detaylarından ve kişi bilgilerinden arındırılarak düzenlenmiş halidir. Gazeteler bugünü kayıt eden bir vasfa sahip

olsalar da bugünü değil, yakın geçmişi yansıtırlar. Geçmişten uzaklaşıldıkça da olaylar ve kişiler zamanla unutulur. Yani gazeteler sadece olayı yakın bir zamanda belgelerler. Olayların nasıl gerçekleştiği, olayları yaşayan bireylerin olaydan sonra ne yaşadığı ve olayların sonrasında ne olduğu gibi durumlar çoğu zaman belirsiz kalır. Olay olur, olay biter, olayın etkisi kalır ama olay unutulur, çünkü olayı yaşamayan kişiler için aslında hiçbir şey olmamıştır. Bu yüzden geçmiş geçmişte kalır.

olmayan günlük

gündelik hayatın sanatı

olmayan günlük

zeynep merve çiçek

Zeynep Merve Çicek

Olmayan Günlük / 2021

Kağıt üzerine keçeli kalem, dikiş

29,70x21 cm

YücelTunca_HicbirSeyOlmadiginda_Sergi_Izmir_belge adı_re_7_72.jpg
YücelTunca_HicbirSeyOlmadiginda_Sergi_Izmir_belge adı_re_5_72.jpg

Yaşananlar kadar yaşanamayanların sancısına dair...

Gün, günü yaşayan birey tarafından zamansal ifadeler aracılığıyla planlanır. Planlar bazen gün gün, bazen saat saat, bazen ay ay yapılır. Ancak planlamalar elde olmayan sebepler ile kısmen gerçekleşir veya gerçekleşemeyebilir. Planların iptal olması durumu özellikle Covid-19 sebebiyle pandemi ilan edildiğinde tüm dünyada birçok insan tarafından aynı anda deneyimlenmişti.

Bu süreçte rutinler, alışılagelmiş düzen ve alışkanlıklar değişmek zorunda kaldı. 

 

Olmayan Günlük çalışmasında, özel olarak yapılan planların pandemi nedeniyle iptal edilmesi durumu yansıtılmıştır. Öncelikle planlanan durum görselleştirilerek kağıda dikilmiştir. Ardından sayfanın arkasına olayın gerçekleşemediğini belirten yazılar yazılmıştır. Çalışmanın arka sayfaları olanın yanı sıra olmayanın birey üzerindeki etkisini temsil etmektedir.

YücelTunca_HicbirSeyOlmadiginda_Sergi_Izmir_belge adı_re_1_72.jpg
YücelTunca_HicbirSeyOlmadiginda_Sergi_Izmir_belge adı_re_2_72.jpg
zeynep merve çiçek 2.jpg

1987 yılında Ankara’da doğdu. Lise Eğitimini 2001–2005 yılları arasında Kırıkkale Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde, Lisans Eğitimini 2005–2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda, Yüksek Lisans Eğitimini 2009–2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda tamamladı. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda Sanatta Yeterlik eğitimine başladı. Resim alanına paralel olarak sanatın diğer alanlarından grafik, seramik ve fotoğrafla hem kişisel

hem de mesleki anlamda ilgilendi. Sanatta Yeterlik eğitimi süresince mekâna özgü sanat konusu üzerine araştırma ve incelemeler yaptı. Yaşadığı şehirlerde mekâna özgü enstalasyonlar gerçekleştirdi. Bugüne kadar 5 kişisel sergi açtı ve birçok karma sergiye katıldı. Son dönem çalışmalarını; aidiyet, aidiyetsizlik, dışlanma, yabancılaşma, kamusal yaşamın gündelik yaşama etkisi gibi meseleler doğrultusunda biçimlendirmektedir. 2010 yılından beri Görsel Sanatlar Öğretmenliği yapmakta olup çalışmalarına Ankara’daki kişisel atölyesinde devam etmektedir.

bottom of page